Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az anyától vagy újszülöttől levett vért vizsgálhatunk annak megállapítására, hogy az újszülöttnél észlelt betegséget a panelben található kórokozók egyike okozta-e. A vérvizsgálattal meghatározható, hogy az egyén nemrégiben esett-e át a betegségen, régebben vészelte-e át azt, vagy soha nem találkozott az adott patogén ágenssel. A TORCH kórokozók egyikével közelmúltban fertőződött pácienseknél specifikus IgM ellenanyagok mutathatók ki, a régebben fertőzötteknél pedig IgG típusú ellenanyagok, amelyek egész életen át megmaradhatnak. Amennyiben egyik immunglobulin sem mutatható ki, az egyén még nem fertőződött ezekkel a mikroorganizmusokkal.
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot ?
A vizsgálatot akkor kérik, ha a terhes nő gyaníthatóan TORCH kórokozók egyikével fertőződött. A rubeólafertőzés a terhesség első 16 hetében különös kockázatot jelent a magzat számára. Ha a terhes nőnél kiütés vagy rubeólára utaló egyéb tünetek figyelhetők meg, laboratóriumi vizsgálatokra lehet szükség a diagnózis elkészítéséhez. Az orvos csupán a klinikai megjelenési forma alapján nem tudja eldönteni, hogy valóban rubeóláról van-e szó, mivel más fertőzések is okozhatnak hasonló tüneteket. Toxoplazmával vagy CMV-vel fertőzött nőknél influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek, amelyek nem különíthetők el könnyen más betegségek okozta tünetektől. Az ellenanyagok kimutatása segíthet az orvosnak abban, hogy a még meg nem született magzatot veszélyeztető fertőzést diagnosztizálja.
A vizsgálat az újszülöttnél is kérhető, ha a csecsemőnél a fenti fertőzések valamelyikére utaló jeleket észlelnek, mint például a gesztációs korhoz képest rendkívül kis méret, süketség, mentális retardáció, görcsök, szívfejlődési rendellenesség, katarakta, megnagyobbodott máj vagy lép, alacsony vérlemezkeszám vagy sárgaság.
Mit jelent az eredmény ?
Az eredményeket rendszerint pozitívként vagy negatívként adják meg az egyes fertőző ágensekkel szemben irányuló IgG és IgM ellenanyagok jelenléte vagy hiánya alapján. IgM ellenanyagok jelenléte az újszülöttben arra utal, hogy az nagy valószínűséggel fertőződött az adott organizmussal. Az anyai IgM antitestek ugyanis nem jutnak át a méhlepényen, az ilyen típusú ellenanyagok kimutathatósága tehát nagy valószínűséggel az újszülött aktív fertőzését igazolja. Az IgG jelenléte és IgM antitestek hiánya az újszülöttben arra utalhat, hogy az anyai ellenanyagok passzív módon átjutottak a babába, és nem jelenti azt, hogy a babánál aktív fertőzés áll fenn.
Hasonlóképp, IgM antitestek jelenléte a terhes nőnél arra utal, hogy mostanában fertőződött a vírussal vagy parazitával. Az eredmények megerősítésére további vizsgálatokra van szükség, mivel az IgM ellenanyagok jelenlétének más oka is lehet. IgG kimutathatósága a terhes nőnél azt jelentheti, hogy az asszony régebben fertőződött az adott fertőző ágensek valamelyikével. Két héttel később levett második vérminta vizsgálatával az ellenanyagszintek összehasonlíthatók. Amennyiben a második vérmintában az IgG antitestek szintje emelkedett, a vizsgált személy a közelmúltban találkozhatott az adott fertőző ágenssel.
Mit kell még tudnom?
A TORCH panelt egyre ritkábban alkalmazzák a fenti fertőzések diagnosztizálására, mivel azok kimutatására ma már specifikusabb és érzékenyebb vizsgálatok állnak rendelkezésre. Amennyiben csupán az ellenanyagok jelenlétének kimutatására támaszkodunk, késhet a diagnózis elkészítése, hiszen azok termelődése esetleg napok vagy hetek múltán válik kimutathatóvá. Az antigén detektálása vagy a mikroorganizmus tenyésztése a fertőzés korábbi szakaszában lehetséges, eredménye pedig specifikusabb.