Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
A hs-CRP-t leggyakrabban arra használják, hogy megbecsüljék a szív- és érrendszeri betegség kockázatát egészséges emberekben.
Azoknál az embereknél, akiknél a hs-CRP értéke tartósan a normál tartomány felső határán van 1,5-4-szerese a szívroham kockázata, mint azoknál, akiknek a CRP értéke a normál tartomány alsó határán van.
A CRP molekula maga nem káros molekula a szervezetben. A magasabb CRP szint egyszerűen azt tükrözi, hogy a szervezetben valahol gyulladás van. A CRP méréséből azonban nem lehet következtetni a gyulladás helyére, így nem zárható ki, hogy a gyulladásos folyamat érelmeszesedéskor, az artériák falának zsírlerakódásában lévő sejtjeiben játszódik le. (Természetesen azonban más szövetekből is származhat.)
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Jelenleg nincs széleskörű egyetértés abban, hogy pontosan mikor és kinél kell elvégeztetni a vizsgálatot. A vizsgálati eredmény diagnosztikai értékéről sincs még egyetértés. Ugyanakkor számos tanulmány arra utal, hogy emelkedett CRP-szintet találtak olyan betegségekben, mint pl. szív-érrendszeri megbetegedések, szívroham, szélhűdés. Ez alapján vélik úgy, hogy a CRP koncentrációjának meghatározása segítséget jelenthet a fenti betegségek kockázatának megítélésében..
A hs-CRP-t, mint szív-érrendszeri kockázati profilba tartozó vizsgálatot, legtöbbször a koleszterin és triglicerid meghatározásokkal együtt kérik. Néhány szakértő szerint a legjobb mód a kockázat becslésére, ha a hs-CRP koncentrációját az össz-koleszterin és a HDL-koleszterin koncentrációjával, illetve hányadosával vetik össze.
A hs-CRP mérés szükségességéről 2003-ban az American Heart Association and Centers for Disease Control and Prevention (AHA/CDC) tett közzé állásfoglalást:
- Kevéssé használhatók a laboratóriumi eredmények, mert a felnőtt populáció körében nem történt széles körű, nagy mintaszámú, tudományosan megtervezett, elvégzett és kiértékelt méréssorozat. Mindaddig, amíg ez hiányzik, (és annak meglétekor is) a fő rizikó tényezőkre, (pl. magas vérnyomás, magas koleszterinszint, dohányzás, cukorbetegség) kell helyezni a hangsúlyt.
- Hasznos lehet a hs-CRP értékének ismerete, ha független kockázati tényezőként, mint egy "korlátlan eszközt" tekintik. Ebben a tekintetben segítheti a szív-érrendszeri megbetegedés kockázatának megítélését, és akár még a kezelés menetének meghatározásához is hozzájárulhat.
- A hs-CRP vizsgálatának eredménye nem alkalmas azonban a kezelés hatékonyságának követésére. Nincs ugyanis egyértelmű bizonyíték arra, hogy a hs-CRP szintjének csökkenésével javul a betegség végkimenetele, azaz a túlélés.
Mit jelent az eredmény?
FIGYELEM: Mivel a referencia érték számos tényezőtől függ, (pl. a páciens kora, neme, a populáció, amelyből a mintavétel történt, a teszt módszere), az eredmények számértékei laboratóriumonként mást és mást jelenthetnek. Ezért ehhez a teszthez nem lehet általánosan érvényes referencia tartományt rendelni. Az Ön laboratóriumi leletén az a referencia tartomány van feltüntetve, amely a vizsgálatot végző laboratóriumban érvényes. Mindenképpen ajánlott az eredményeket szakorvossal megbeszélni. További információt kaphat a Referencia tartományok és jelentésük lapon.
Az eredményeket általában egy relatív skálán értékelik. Általában: minél magasabb valakinek a hs-CRP értéke, annál nagyobb esélye van a szív-érrendszeri betegségekre. A kockázatot kifejezhetik százalékban, de a kockázatot megadhatják más populációhoz hasonlítva is. Így pl. egy viszonylag nagy esetszámú tanulmány arról számolt be, hogy azok, akik akiknek a hs-CRP értéke a legmagasabbak közé tartozik, kétszer olyan valószínűséggel betegszenek meg valamilyen szív-érrendszeri betegségben, mint a legalacsonyabb hs-CRP koncentrációval rendelkezők.
Az AHA/CDC által meghatározott rizikó csoportok a következők :
- Alacsony rizikó: a hs-CRP koncentráció kisebb mint 1.0 mg/L
- Közepes rizikó: a hs-CRP koncentráció 1,0 - 3,0 mg/L
- Magas rizikó: a hs-CRP koncentráció nagyobb mint 3.0 mg/L.
Mit kell még tudnom?
Minden olyan szer és gyógyszer, amely befolyással van a gyulladási folyamatokra, befolyásolja a hs-CRP szintjét is. Ilyen, a vér CRP szintjét csökkentő gyógyszerek pl. a nem-szteroid gyulladásgátlók (Aspirin, Advil, Motrin, Naproxin) vagy a sztatinok (koleszterinszintet csökkentő gyógyszerek egy fajtája). Ugyanakkor bármilyen aktuális betegség, szöveti sérülés, fertőzés vagy általános gyulladás miatt megemelkedett CRP-szint a rizikó felülértékeléséhez vezethet. Ezt különösen fontos figyelembe venni abban az esetben, amikor egy látszólag egészséges személynél próbálják megbecsülni a coronaria megbetegedés vagy szívroham kockázatát.
A mérési eredmények értékelésekor nem szabad elfelejteni, hogy a hs-CRP és a CRP azonos molekulák, csupán a meghatározásukra szolgáló módszer érzékenységében van különbség. Azoknál, akiknek krónikus gyulladásuk (például ízületi gyulladásuk) van, nincs értelme nagyérzékenységű módszert használni; a CRP-szint túl magas a hs-CRP teszt használatához. Ha azonban nem egy masszív gyulladást kell kimutatni, hanem egy szív-érrendszeri betegségek kockázatát kell megítélni, akkor célszerű nagyérzékenységű módszert választani, mivel az átlagos CRP vizsgálatok érzékenysége nem megfelelő a kismértékű változások kimutatásához.