A vizsgálattal azt állapítják meg, hogy egyes daganatféleségek sejtjeinek felszínén az egészségeshez képest mennyi epidermális növekedési faktor receptor (EGFR) található. Az EGFR mennyiségének ismerete támpontot ad a kezelés megválasztásához, és utal a betegség prognózisára is. A vizsgálat elsősorban a tüdőrák esetében informatív (kivéve, ha a daganat típusa kissejtes), de következtetésekkel szolgál bizonyos típusú agyi-, vastagbél-, hasnyálmirigy- vagy emlődaganat esetében is.
EGFR [HER1]
Az EGFR meghatározást akkor érdemes elvégezni, ha valakinél már diagnosztizálták a rákot, és az orvos támpontot kíván kapni a kezelés módjára és a prognózisra vonatkozóan.
Biopsziával nyert daganatos szövetmintára van szükség, de a vizsgálathoz megfelel a műtét során eltávolított, vagy a hörgő tükrözés közben nyert szövetdarab is.
Nincs teendő.
-
Hogyan alkalmazzák a vizsgálatot?
Az EGFR vizsgálat eredménye elsősorban prognosztikai szempontbóllényeges. Az eredmény alapján következtetni lehet arra, hogy egy rákféleség mennyire agresszív. A meghatározást elsősorban a tüdőrák esetében alkalmazzák (kivéve, ha a rák kissejtes típusú), de az eredmény informatív lehet glioblasztoma (az agydaganatok egyik típusa), vastagbél-, emlő- vagy hasnyálmirigyrák esetén is.
-
Mikor kéri az orvos a vizsgálatot?
Az EGFR vizsgálatot már diagnosztizált rák esetében vagy akkor kérik, ha a tumor nem reagál a kemoterápiás kezelésre. A vizsgálat bármikor elvégezhető, de szükség van a daganatos szövetmintára. A vizsgálathoz megfelel a műtét során eltávolított, vagy a hörgő tükrözésközben nyert, vagy előző biopsziából származó szövetdarab is.
-
Mit jelent az eredmény?
Az EGFR vizsgálat eredménye önmagában nem diagnosztikus értékű, de segíti az orvost a daganat jellemzőinek megismerésében, jelzi a betegség lefolyásának kilátásait, és körvonalazza a kezelés lehetőségeit. Ha az EGFR gén amplifikációs vagy az EGFR fehérje mennyiségi meghatározásának eredménye pozitív, akkor valószínűsíthető, hogy a betegnek olyan daganata van, amely gyors növekedésű és ellenáll a kemoterápiának.
-
Mit kell még tudnom ?
Az EGFR mennyiségének ismerete fontos a gyógyítás stratégiájának elkészítésének és alkalmazásának sikerének szempontjából is. Már ma is megvan az a lehetőség, hogy megfelelő vegyületet tartalmazó gyógyszerekkel blokkolják az EGFR-t, ezáltal célzottan gátolják az EGFR pozitív tumorok fejlődését. Az ilyen úgynevezett célzott biológiai kezelések jól alkalmazhatók mindazon tumorféleségeknél (a tüdőrákon kívül akár vastagbél- vagy emlőrák esetében is), amelyek EGFR pozitívnak bizonyulnak.
Az EGFR meghatározása speciális vizsgálatot jelent, amelyet csak erre felkészült laboratóriumban végeznek. A vizsgálati eredményére rendszerint hosszabb időt kell várni.
-
1. Meghatározható-e az EGFR vérből?
Jelenleg még nem. A kutatók már ki tudták már a vérben a tumor által termelt túlzott mennyiségű EGFR-t, de a gyakorlatban rutinszerűen használható klinikai teszt még nem áll rendelkezésre.
-
2. Mi a különbség az EGFR (HER1) és a HER2/neu között?
Az EGFR(HER1) és a HER2/neu ugyanannak a sejtmembrán receptor családnak a tagjai. Mindkettőt a tumor szövetben mérik, és mindkettőből származó eredmény a tumor gén amplifikációjáról és a receptor fehérjének mennyiségéről ad felvilágosítást. Ha egy diagnosztizált rák esetén az EGFR vagy a HER2/neu mennyisége jelentősen megnövekszik, ez egy agresszívebb daganatot, és rosszabb prognózist jelent a betegség lefolyását illetően. A fő különbség az EGFR és a HER2/neu között az, hogy különböző rák típusokról adnak felvilágosítást, és hogy a gyógyszerek, amelyeket ellenük fejlesztettek ki, az EGFR-re vagy a HER2/neu receptorra specifikusak.
Genetics Home Reference: How Genes Work
American Cancer Society: Targeted Therapy
American Cancer Society: Lung Cancer – Non-Small Cell, Targeted Therapies
National Cancer Institute: Lung Cancer
National Cancer Institute: Targeted Cancer Therapies
MedlinePlus Medical Encyclopedia: Lung cancer - non-small cell